Jak dobrać roletę do kuchni?
Rolety okienne są nie tylko praktyczne i efektowne. Dają poczucie komfortu, jednocześnie chroniąc dom przed wzrokiem ciekawskich z zewnątrz. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchni.
Jak zamontować roletę w kuchni?
Rolety wewnętrzne to płótno zwinięte w zwartą rolkę wokół poziomej osi karnisza. Za pomocą prostego mechanizmu łańcuszkowego z zatrzaskiem tkanina zasłonowa rozwija się, opada lub podnosi, owijając wokół rolki. Mechanizm posiada zamki, które pozwalają na zamocowanie kurtyny na dowolnym poziomie. Łańcuszek może być umieszczony po prawej lub lewej stronie kurtyny. Oś rolety kurtyny jest czasami przymocowana nad otworem okiennym za pomocą wsporników. Bardziej popularną metodą mocowania jest sam otwór w ramie okiennej. W takim przypadku zasłona zajmuje minimalną przestrzeń bez zatykania parapetu, co jest szczególnie ważne w kuchni.
Po co ich używać w kuchni
We wnętrzu kuchni najważniejsza jest funkcjonalność, dlatego rolety na wymiar najlepiej pasują do tego pomieszczenia. Są higieniczne i ergonomiczne, a płótno może mieć wyraźne właściwości dekoracyjne, dzięki kolorystyce. Aby zabezpieczyć rolety materiałowe, często stosuje się specjalne impregnaty o działaniu wodoodpornym i pyłoszczelnym. Bawełna, len czy poliester, który jest najczęściej używaną tkaniną na len, długo utrzymuje czystość. Konserwacja impregnowanej tkaniny jest bardzo łatwa. W razie potrzeby powierzchnię można przetrzeć wilgotną szmatką lub umyć wodą z mydłem.
Dobrym rozwiązaniem do kuchni są „rolki” z dodatkową impregnacją tkaniny antybakteryjnej i żaroodpornej. Nowoczesne tkaniny na rolety mają trwały kolor, który nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Za optymalne uważa się mocowanie rolet kuchennych bezpośrednio do szyby zespolonej. W tym przypadku każda połowa okna posiada osobną zasłonę, co pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie skrzydeł. Prowadnice boczne utrzymują naprężenie wstęgi. Takie rolety dzień noc można też połączyć z tradycyjnymi zasłonami. Jednocześnie możesz uzyskać bardzo ciekawe połączenie kolorów, wzorów i materiałów, które staną się atrakcją twojej kuchni. W przypadku niestandardowych okien należy zastosować rolety na wymiar.
Rodzaje rolet – które sprawdzą się najlepiej
Kurtyny w kasecie są mocno przymocowane do ramy za pomocą narożników za pomocą śrub. Zwykle rolka zamykana jest specjalnym pudełkiem, a boki kurtyny przesuwają się po prowadnicach zamontowanych na listwach przyszybowych. Pudełko, prowadnice i tkanina płótna mają jedno rozwiązanie dekoracyjne. Zasłony te są bardzo estetyczne, nie opadają, doskonale przylegają do szyby w każdym położeniu ramy. W pozycji podniesionej rolka jest całkowicie zamknięta przez skrzynkę i sprawia wrażenie zdobiącej górną część okna. Mini zasłony są lekkie. Mocowane są do każdego skrzydła okna plastikowego za pomocą mocującej taśmy klejącej. Wał konstrukcji ma zmniejszoną średnicę. Narożniki lub wsporniki są również bardzo małe. Zaletą mini zasłon jest łatwy montaż i demontaż, po którym nie ma śladów na ramie. Linka lub magnesy służą jako prowadnice.
Mechanizm w roletach sterowany jest ręcznie lub automatycznie – za pomocą napędu elektrycznego zasilanego z sieci lub z baterii znajdujących się wewnątrz szybu. Szczególnie efektownie prezentuje się podnoszenie i obracanie sieci za pomocą zdalnie sterowanego systemu z pilotem na podczerwień lub radiowym. Zasłony automatyczne nadają się do wysokich okien w przestronnych kuchniach połączonych z częścią dzienną i jadalną. Ten sposób sterowania jest również wygodny w przypadku rolet wykonanych z gęstej, ciężkiej tkaniny o znacznej wadze płótna.